Svetovni dan športa

Maj 30, 2021

POZOR, POZOR! Med vikendom je našo šolo prevetril športni vihar, ki je svoje sledi pustil na nekaterih vogalih šolskih hodnikov. Na njih je obesil športne naloge, s katerimi vas izziva, da jih opravite vsakič, ko se sprehodite mimo. Njegov prihod pa ni naključen, temveč je povezan s Svetovnim dnevom športa, ki ga obeležujemo 31. maja.

Spomnimo se torej, zakaj sta gibanje in telesna dejavnost za ohranjanje našega zdravja tako zelo pomembna …
Gibalno aktiven človek je močnejši, bolj gibljiv, vzdržljiv, ima več energije, je boljšega razpoloženja, bolje spi in manj obiskuje zdravnike. Potreba po gibanju je zapisana v naših genih in če telesu dobro prisluhnemo, športna aktivnost kaj kmalu postane del našega vsakdana. Po priporočilih strokovnjakov bi moral biti odrasel človek aktiven vsaj 30 minut na dan, otroci in mladostniki pa 60 minut na dan. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da je za ohranjanje zdravja nujno, da srčni utrip vsaj v nekem delu naše aktivnosti dvignemo nad »mejo udobja«, se prepotimo, dovolimo, da nam kri rožnato obarva lica ter odpremo pljuča in dihamo s polno sapo. Gibanje pozitivno vpliva tudi na naše učne sposobnosti in navade ter tako pripomore k boljšemu učnemu uspehu. In sploh gre šport vselej z roko v roki z zabavo, druženjem in sprostitvijo!

Če se sprehodite po avli šole, lahko opazite tudi veliko drevo, katerega veje se raztezajo proti nebu. Kliče po sončnih žarkih, da bi njegova krošnja še bolj bujno rastla. Rasti pomeni biti živ, biti zdrav! Narava pa s svojim objemom nudi prav vse, kar potrebujemo za zdravo rast in razvoj.

V obdobju, ko se je prebujala pomlad in je sonce kar klicalo po njenem obisku, smo pod mentorstvom učiteljice športa Nuše Maver beležili čas, ki smo ga preživeli na svežem zraku. Število ur smo označevali z barvanjem listja na drevesu. Pri tem smo z barvami določili intenzivnost našega gibanja. Bolj kot so drevesa rumeno-rdeča, več je bilo ur, preživetih v naravi, v katerih smo dobro aktivirali svoje telo, sprostili naše misli in možgane pripravili na nove šolske izzive J

In kdaj boš ti začel barvati svoje drevo? Začni DANES in telo ti bo hvaležno!

Morda res ni vsak dan »Svetovni dan športa«, a prav vsak je lahko »svetoven za športat