Pust 2019

Mar 8, 2019

Na pustni torek, 5.3.2019, smo se tudi na naši šoli odeli v pustne šeme in se (na predmetni stopnji) posvetili proučevanju tradicionalne pustne maske pri nas – kurentu.

Ogledali smo si kratek filmček o izvoru in nastanku mita o kurentu ter se pogovorili o tem mitološkem bitju, ki po ljudskem izročilu odganja zimo, prinaša pomlad in ljudem po dolgi, trdi zimi ponovno prinaša upanje ter veselje do življenja.

Učenci so v nadaljevanju ustvarjali plakate na temo kurenta. Nastale so izvrstne stvaritve- nekatere bi lahko imenovali kar za umetnine. Kot obljubljeno, je komisija izbrala najboljši plakat. Sladko nagrado so si prislužila dekleta iz 9. Razreda. Iskrene čestitke!

V nadaljevanju smo prav tako ustvarjali – po navodilih smo izdelovali pustno masko kurenta.

Za piko na i, so nas ob koncu tehniškega dneva obiskali tudi čisto pravi kurenti. Pricingljali so in poskakovali po šolskih hodnikih, mi pa smo jih z navdušenjem (iskreno pa tudi malce s strahom) opazovali. Nekateri najpogumnejši učenci so si celo nadeli kurentovo masko in tako skoraj začutili, kako je biti pravi kurent.

Pa da ne pozabimo – pustni krofi za malico so poskrbeli, da je bil naš pust zares mastnih ust.