MEDNARODNA UNESCO ŠOLA

Unesco je začel povezovati šole (ASPnet, 1953) z namenom, da bi mladi prek neposrednega sodelovanja z vrstniki iz različnih okolij in kultur učinkoviteje krepili vrednote, ki bodo utrjevale mir med ljudmi, ohranjale planet ter trajnostno in kakovostno življenje na njem. Slovenska ASPnet je članica mednarodne Unescove šolske mreže, v katero je vključenih okoli sedem tisoč devetsto šol iz stošestinsedemdesetih držav. V slovenski mreži je od aprila 2012 83 članic, od tega 24 z mednarodnim statusom in 59 z nacionalnim statusom, ki ga je pridobila tudi naša šola.

Zaradi razmer v svetu: onesnaževanja okolja, uničevanja naravnih virov, vojn, trgovine z drogami, kršitvečlovekovih pravic, nerazvitosti, rasizma … so štiri glavne ASPnet teme:

–  svetovni problemi in vloga Združenih narodov pri njihovem reševanju;

–  izobraževanje za trajnostni razvoj;

–  mir in človekove pravice;

–  medkulturno učenje.

Naše delo v okviru Unesca temelji na štirih temeljnih načelih, Delorsovih stebrih, ki so v vsakemorganiziranem učenju deležni enake pozornosti. Ti stebri so:

1.  učiti se, da bi vedeli.

2.  Učiti se, da bi znali delati.

3.  Učiti se, da bi znali živeti skupaj.

4.  Učiti se biti.

Koordinatorica dejavnosti Unesco šole je Selma Krivec.

HIMNA  UNESCO  ASPnet  ŠOL

Vse članice UNESCO ASPnet smo še posebej ponosne na himno UNESCO ASPnet šol:

NAŠE MISLI NESKONČNE SO,

U-N-E-S-C-O!

MEDNARODNI  DNEVI  UNESCO  KOLEDARJA

POŠTELA pri Mariboru

Naša šola se je pridružila UNESCO šolam tudi z aktivnostmi v okviru projekta Mladi posvojijo spomenik. Odločili smo se, da bo naš posvojeni spomenik arheološko najdišče Poštela pri Mariboru. Med aktivnosti posvajanja spomenika spada tudi raziskovalna naloga, ki so jo v okviru projekta Mladi za napredek Maribora leta 2009 izdelali učenci 9.a razreda Aljaž Cerar, Matej Drobnič in Adel Kovačevič z mentorico Stanko Breznik.

V besedilu, povzetem iz raziskovalne naloge, vam želimo naš posvojeni spomenik nekoliko podrobneje predstaviti.

Več v dokumentu: